top of page

Borsaya Yeni Başlayanlara Özel Mini Yatırım Rehberi


❌Öncelikle yatırım için tavsiye almayın onun bunun lafıyla, önerisiyle hisse almayın. Terste kalırsanız kimsenin umrunda olmazsınız. Yatırım yaparken her zaman yalnızsınız. Bunu sakın unutmayın.


🔂Saçma sapan telegram gruplarına, 10x 100x hisse önerileri gruplarına girmeyin. Kendiniz karar vermeyi, 10x 100x hisseleri bulmayı öğrenmeniz gerekiyor.


▶️Eğer ki piyasalar hakkında hiçbir fikriniz yoksa (ki yeni olduğunuz için zaten yoktur) çok küçük miktarlarda alım satım yapın. Hisse emirlerini, fiyatların oluşumunu, yükselişleri ve düşüşleri takip edin. Çok küçük dediğim miktarlar da 100₺ 200₺ gibi miktarlar.


📈Piyasa dinamiklerine alıştıkça yatırım tutarlarını arttırabilirsiniz. Tabii bu arada kendinizi geliştirmek zorundasınız. Piyasa çarpanları, hisse oranları ve temel analiz gibi konulara başlangıçta takılmayın. Onları araştırdıkça işin içine girdikçe öğrenirsiniz.


🍭Borsaya halka arzları duyup da gelenler; halka arzlardaki kar oranlarının yüksek ama kar miktarlarının düşük olduğunu görmüşsünüzdür. Yani halka arzlarda herkese eşit miktarda(çoğunlukla) dağıtım yapıldığı için isteseniz de daha fazla kazanıyorsunuz, tavan serisi bozulunca da uzun vadede ileriyi görmek zorlaşıyor.

Dipnot: Halka arzları veya her hangi bir hisseyi tavan olduktan sonra satın almaya çalışmayın, yüksek ihtimalle kısa sürede zarar edeceksiniz.


🛣️Borsada yatırım amacınınız sürdürülebilir uzun vadeli kazançlar olmalıdır. İyi ve rahat yatırımın sıkıcı olduğunu unutmayın. Kısa vadeli yüksek kazançlar peşinde koşarsanız yüksek ihtimalle paranız pul olacaktır.

🏡Şirket seçerken, adını sanını duymadığınız, ne iş yaptığını bilmediğiniz firmalara yatırım yapmaya çalışmayın. Başlangıçta sizin bildiğiniz şirketleri araştırıp yatırım yapmalısınız. Bu şirketlere örnek vermek gerekirse; evinizdeki beyaz eşya üretici, kullandığınız araba, giydiğiniz kıyafet, arabaya benzin aldığınız benzinlik, evinizin tüpünü değiştirdiğiniz tüp markası, her gün içtiğiniz içeceklerin üreticisi gibi şirketler başlangıç için daha mantıklı tercihler olacaktır. Tabii ki bunlar benim ilk aklıma gelenler.


🔬Diyelim ki evinizde kullandığınız beyaz eşya markasından memnunsunuz ve yatırım yapmaya karar verdiniz. Hemen gidip şirketin hisselerini almayın. Öncelikle şirketin web sitesini ziyaret edin. Yatırımcı ilişkileri bölümüne girin ve faaliyet raporunu okuyun. Faaliyet raporu okumanız gereken en önemli rapordur ve anlamanız için ihtiyacınız olan tek şey Türkçe bilmektir. Faaliyet raporunu okuduktan sonra yatırım kararı vermeniz daha sağlıklı olacaktır.


💸Başlangıçta fiyat hareketlerinde çok fazla etkileneceğiniz için büyük miktarlarda hisse almaya çalışmayın, aralıklı olarak kademeli bir şekilde alım yapın. Tek bir şirkete kesinlikle tüm paranızı yatırmayın. Başlangıç için 5 farklı sektörden şirket işinizi kolaylaştıracaktır.


🤑Yeni başlayanların ilk kontrol ettiği şey her zaman hisse fiyatı olduğu için riskleri dağıtmak adına birden fazla şirket seçmek kesinlikle önemlidir. Başlangıçta seçtiğiniz bu şirketler size iyi kar getirmemiş olabilir. İşte bundan sonra temel analiz kısmına geçmelisiniz. Artık karlılık üzerine ve daha fazla kazanç üzerine odaklanabilirsiniz. Şirket seçiminiz bu aşamadan sonra profesyonelleşmelidir.


📉Borsada açgözlü ve fevri davranmamaya çalışın. Olası hareketlerde ne yapacağınızı bilmiyorsanız, hiçbir şey yapmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

😌Düşüşlerde (ki yeni yatırımcılarda bu düşüş oranı genellikle %1'dir) hemen hisseyi satmak istememelisiniz. Eğer öyle düşünüyorsanız ya şirketi siz seçmediniz ya da şirket seçiminden emin olamamışsınızdır. Eğer öyleyse seçiminizi gözden geçirmelisiniz.


🏣Şirketlerde hisse fiyatına değil marka değerine odaklanın, hisse fiyatı ne olursa olsun şirketler satış yapmaya, çalışmaya ve kar etmeye devam edecektir. Hisse fiyatına değil şirkete yatırım yaptığınızı unutmayın.


⏳Zaman geçtikçe piyasadaki dinamikleri ve kavramları öğrendikçe zaten siz de ister istemez profesyonelleşecek ve daha iyi yatırımcılar olacaksınızdır.


Buraya kadar okuduysanız, teşekkür ederim. Bol kazançlar dilerim. 🙏

459 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page