top of page

FRİGO PAK GIDA - Lezzetin İnce Formu


Frigopak, 1984 yılında kurulmuştur. Bugün, Bursa İnegöl’de 30.000 m2 arsa üzerine 27.000m2 kapalı alanda kurulu olan ve son teknoloji ürünü ekipmanla donanmış modern fabrikasında, konserve ve dondurulmuş gıda, gazlı-gazsız içecekler ve meyve suyu üretiyor. Firmamız, üretiminin tamamına yakınını, başta Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere ABD ve Japonya dahil 5 kıta ve 30 ülkeye ihraç ediyor.

Frigopak, yüksek ürün kalitesini; üretim kalitesi, ham madde ve servis-hizmet kalitesi ile birleştiriyor. Üreticiye kıymet veren Frigopak, güvenilir ve garantili anlaşmalarla ülke tarımının desteklenmesi ve gelişmesine de aracılık ediyor. Baştan sona makineleşmiş, otomatik sistemlerle meyve ve sebzelerin en lezzetli halleriyle tüketiciye ulaşmasını hedefliyor. Firma, yüzlerce farklı ürün sunma kabiliyetine sahip. Sebze ve meyve konservelerinin yanı sıra, meyve suyu hatlarında, cam şişelerde meyve suları, meyve nektarları ve aromalı soğuk çaylar gibi yüzlerce çeşit sunuyor.

İhracat yaptığı ülkelerdeki sıkı gıda güvenliği denetimlerinden tam puan alan Frigopak,

BRC (AA+),

IFS (Higher Level),

ISO 9001 ve ISO 22000 HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point),

ISO 14001,

Helal,

Kosher ve

FDA belgelerine ve Sedex ve BSCI sosyal uygunluk standartlarına sahip. Firma, BRC ve IFS gibi global gıda güvenliği standartlarının tüm gerekliliklerinin yerine getirildiği, İyi Üretim Uygulamaları’nın (GMP) esas alındığı, gerek üretim hatları gerek çalışan kıyafetleri gerekse sosyal alanların temizlik ve hijyeniyle birlikte, güvenilir gıda üretim alanı sağlıyor.

Frigopak için hizmet kalitesi kadar çalışan memnuniyeti de büyük önem taşıyor. Sektöre uygun eleman yetiştirme misyonunun yanı sıra kadın gücüne ve istihdamına da önem veriyor: 1000’in üzerindeki çalışanların yüzde 80’ini kadınlar oluşturuyor. Çalışanlarına en güvenli ortamı ve şartları sunmayı hedefleyen Frigopak, Türk Standartları Enstitüsü’nün ve Çalışma Bakanlığı’nın belirlediği hizmet yeri kriterlerine uygun düzenlenmiş, çalışan sağlığı ve güvenliğini ilk sıraya koyan bir çalışma ortamı sunuyor.


Frigopak doğal kaynakların gelecek nesiller için önemini çok iyi biliyor. Ham madde atıklarının %95’i bio-enerji tesisine verilerek elektrik enerjisine ve doğal gübreye dönüştürülmesi sağlanıyor. Dönüştürülen bu enerjinin sanayi üretim tesislerinde, elde edilen gübrenin de tarımda kullanılmasıyla geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik zincirlerine büyük ölçüde katkı sağlıyor. Diğer tüm metal, cam ve kağıt atıklarını da ayrıştırıp uygun geri dönüşüm tesislerine göndererek çevreye ve doğaya karşı olan görevini yerine getiriyor.

Yüksek Kapasiteli Üretim

İşletme yıllık 42.300 ton meyve/sebze işleme kapasitesine sahip:

Baştan sona makineleşmiş otomatik mandalina soyma ve dilimleme hattı, günde 250-350 ton ham madde işliyor.

Greyfurt hattı, günde 100-150 ton ham madde işliyor.

– İki ayrı cam kavanoz dolum hattının her biri çalışılan ürüne ve ambalaj hacmine göre 4000-8000/saat kapasiteyle hizmet veriyor.

– Üç pastörizatör ile saatte ortalama 50 bin teneke kutu kapasitesi mevcut.

– Bir Frigoscandia IQF meyve ve sebze dondurma hattı, işlenen ürüne göre 1500-2500 kg/saat kapasiteli.

– Bir adet dondurulmuş kalibreli çilek ve vişne işleme hattımız mevcut.

– 3000+ ton kapasiteli donmuş muhafaza depoları ve

– 3.000-8.000 şişe/saat kapasiteli cam şişe sıcak dolum meyve suyu hattımız mevcut.

Frigopak konserve ve dondurulmuş meyve/ sebze üretiminin çoğunu “Private Label” «özel markalı» ürünler olarak ihraç ediyor ve büyük markaların güvendiği imalatçı olarak ön plana çıkıyor. Siparişlerin önceden alınıp kontrata bağlanması, yurt dışındaki büyük zincir mağazalar ve ithalatçılarla çalışması ve satış noktaları için giriş bedeli ödememesi firmayı finansal açıdan da güven veren konumda tutuyor. Genellikle iç pazarda talep gören içecek gruplarındaysa bazı ulusal zincirlere direkt olarak, perakende noktaları ve kurumsal müşterilere de distribütörleri vasıtasıyla satış yapıyor.


Ürün Portfoyü

MEYVE KONSERVELERİ Frigopak 1984 yılından bugüne meyve konserveleri konusunda dünyanın önde gelen markalarına ve zincir mağazalarına ‘private label’ olarak hizmet veriyor. Firmamızda müşterilerimizin talep ettikleri ambalaj ve spesifikasyonlarda ISO, HACCP ve BRC standartlarına uygun şekilde, üstün kalitede üretim yapılmaktadır. Tercihe göre dilimli, doğranmış, bütün, taneli, tanesiz konservelenebilen meyve gruplarımızda kutulama konusunda dünya standartlarına uygun ölçüler kullanılabileceği gibi özel tercihlere de cevap verebiliyoruz.

-Greyfurt

-Portakal

-Mandalina

-Çilek

-Kiraz

-Vişne

-Nar

-Erik

SEBZE KONSERVELERİ Seçkin imalatçılardan, direkt olarak alınan sebzeler, talep edilen spesifikasyonlara uygun olarak hazırlanıyor. Doğal lezzetini koruyacak şekilde işlenen közlenmiş veya közlenmemiş, şerit veya bütün biber çeşitleri (Capia, CW), közlenmiş patlıcan, bezelye ve Meksika fasulyesi konserveleri talebe göre cam kavanoz ya da teneke kutularda üretiliyor. Besin değerleri muhafaza edilerek hazırlanan konserve sebzeler, uzun raf ömürleri sayesinde birçok pazarda tercih ediliyor.

Üretilen Sebze Konserveleri:

-Yeşil Biber

-Kırmızı Biber

-Közlenmiş Kırmızı Biber

-Közlenmiş Patlıcan

-Meksika Fasülyesi


DONDURULMUŞ MEYVE VE SEBZELER Dondurulmuş meyve ve sebze hattımızda, ürünlerin işlenmesinden korunmasına kadar son teknoloji kullanılıyor. İşlenen ürüne göre 1500-2500 kg/saat kapasiteyle imalat yapan Frigoscandia IQF meyve ve sebze dondurma hattımızın yanı sıra dondurulmuş kalibreli çilek ve vişne işleme hattımız da mevcut. Ayrıca 3000+ ton kapasiteli donmuş muhafaza depolarımız ürünlerin kalitesini ve lezzetini güvence altına alıyor. Müşterinin ihtiyacına ve talebine yönelik paketleme ile hazırlanabilen dondurulmuş ürünlerimiz özellikle pastacılık ve catering alanlarında talep görüyor. Dondurulmuş Meyve ve Sebzeler:

-Böğürtlen

-Frambuğaz

-Çilek

-Kiraz

-Vişne

-Nar

-Portakal

-Portakal Kabuğu

-Greyfurt

-Erik

-Mandalina

-İncir

-Patlıcan

-Biber MEYVE SULARI Yüzde 100 saf, minimum katkı maddesi kullanılarak hazırlanan meyve sularımız, kendi markamız SUNPRIDE’ın güvencesiyle üretiliyor. Asit oranı düşük, besleyici özellikleri yüksek meyve ve sebze sularında, geniş bir çeşit yelpazesi mevcut. 3.000-8.000 şişe/saat kapasiteli cam şişe sıcak dolum meyve suyu hattımızda, alkolsüz içecekler ve meyve suyunun yanı sıra kola, gazoz gibi gazlı içecekler; meyve suyundan meyveli suya kadar yüzlerce çeşit ürün kabiliyeti mevcut. Bütün ürünlerimizde Reverse Osmosis (RO) metoduyla elde edilmiş kaliteli su kullanılıyor.

Satılan Meyve Suları: -Mandalina

-Greyfurt

-Portakal

-Nar

-Elma

-Vişne

-Ananas

-Üzüm

-Domates


Yönetim Kurulu ve Ortaklık Yapısı

  • Yönetim Kurulu Başkanı - Alistair Baran Blake (Merko Gıda)

(Reading Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi)


  • Yönetim Kurulu Başkan Vekili - İsmail Aksaç

(Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi)


  • Yönetim Kurulu Üyesi - Hüsnü Hakan Güner

(İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi)

  • Şirketin %75'lik kısmı halka açıktır.

İştirakler:

  • Frigopak Tarım Ürünleri Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş (%100)

(Dondurulmuş ve Konserve Edilmiş Meyve Sebze ve Meyve Suyu İhracatı)

  • Kaja Natural Foods Gıda ve Ürün Paz.San.ve Tic.A.Ş. (%50)

(Her Türlü Yemek ve Makarna Sosları Ketçap,Hardal,vb.. Üretimi ve Ticareti)


Finansal Durum

Sektörel Durum

Bilindiği gibi meyve ve sebze işleme sektörü genel olarak mevsimlik olarak üretim yapan ve bu üretimi 12 aya varan bir süre zarfında satan bir sektördür. Bu sebeple işletme sermayesi ihtiyacı yüksektir. Dünya genelinde yaşanan global krizlerin ve bulunduğumuz yıl içerisinde tüm dünyayı etkileyen covid-19 salgınının etkileri bir çok ülkeyi olduğu gibi ülkemizi de etkilemiştir. Ancak satış şartlarında şirketimiz lehine yapılan iyileştirmeler ile şirketimiz bu olumsuzluklardan olabildiğince en az şekilde etkilenmiştir. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Mandalina Konservesi için Çin’e uygulanan Anti-Dumping vergisi 2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da uygulamaya devam etmektedir. Şirket satışlarının % 95’inden fazlası ihracat olduğu ve üretiminde ithal girdisi çok az olduğu için rekabet gücünde döviz kurunun önemi çok yüksektir. Son zamanlarda ortaya çıkan gelişmeler şirketin rekabet gücünü ve operasyon karlılığını arttırmıştır.


Borçluluk Durumu

Şirketin uzun vadeli dövizli borçlarının geri ödeme performansı ve yıllar itibariyle bakiyeleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Görüleceği üzere şirket uzun vadeli dövizli borçlarının ödemelerini düzenli olarak yapmış ve 2016 yılından bugüne GBP borçlarını GBP 3.043.332,26.- ödeme yaparak, USD borçlarını USD 513.180,02.- ödeme yaparak, EURO borçlarını da EURO 527.597,26.- ödeme yaparak tamamını sıfırlayarak kapatmıştır.


Mevcut Durum ve Faaliyetler

Ağırlıklı olarak narenciye konserve üretimimizin, Kasım-Aralık 2022 aylarında yüksek kapasite ile yapılan üretimlerle büyük kısmının gerçekleştirilmiş olması sebebiyle (2022 yılı üretim artışımız 2021 yılına göre %30,6) 2023 yılının ilk altı aylık döneminde üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 24,3 oranında düşmüştür. 2022 yılının Kasım ayı başında yoğun bir tempoda başlayan narenciye konservesi üretimi, Mart 2023 ayı itibariyle tüm siparişlerin eksiksiz üretilmesi sonucunda neticelenmiştir. Yaz Sezonu üretimi de Haziran ayında başlamış olup, rapor dönemi itibariyle devam etmektedir.

Son dönemde yaşanan olumlu gelişmeler ve satış şartlarında şirketimiz lehine yapılan iyileştirmeler neticesinde artan üretime bağlı olarak, 2023 yılının ilk altı aylık döneminde satışlar, 2022 yılının aynı dönemine göre dolar bazında % 32,9 oranında artarken, Türk Lira’sı bazında da % 76,6 oranında artmıştır.

İşletme finansal yapısını iyileştirmek için gerekli tedbirleri almakta, gerek masraflarda ve harcamalarda tasarrufa gidilmesi, gerek sermaye artışı yönüyle gerekse de ihtiyaç olan diğer tedbirler yönüyle işletmenin finansal yapısını sağlıklı halde tutmak için gerekli önlemlerle ilgili çalışmalar yapılmaktadır ve yapılmaya devam edilecektir.


Yatırımlar

05.05.2022 de tarihinde kamuoyuna duyurulmuş olan yönetim kuruluna kararına istinaden, 7.500.000 EUR tutarlık frezee dry yatırımına başlanmasına, bu doğrultuda 20.000.000 TL ödenmiş sermayeli yeni bir Anonim Şirket kurulmasına, Kurulacak Şirket' e %49 oranında iştirak edilmesine, İş ve işlemlerin tamamlanması için Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar verilmiştir. Mevcut durumda freeze-dry yatırımının yapılacağı arsanın imar işlemleri devam ettiğinden, bu işlemlerin tamamlanması sonrasında alt çalışmaları başlanacaktır. Arsanın nihai çalışmalarının son çeyrekte sonuçlanacağı öngörülmektedir. Konuya ilişkin ayrıntılar ekonomik koşulların da dikkate alınması ile birlikte bu aşamada netleşecektir.

Şirket işletme sermayenin güçlendirilmesi ve 13.03.2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan duyurulan şeftali ve kayısı konservesi üretim imalatı ve bahçe plantasyonları yatırımlarını gerçekleştirmek üzere; Şirket'imizin 175.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak kaydıyla, 122.350.000,00.- TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, çıkarılacak her bir 1 TL nominal değerli payların toplam satış fiyatı 150.000.000 TL olacak şekilde, Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürünün 7.1 numaralı esası doğrultusunda belirlenecek satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına, artırılan sermaye tutarını temsil edecek 1 TL nominal değerli payların tamamının halka arz edilmeksizin "tahsisli" olarak; 150.000.000 TL satış fiyatına denk gelen kısmı Şirket'imizin ortağı AG Girişim Holding A.Ş.' ne, Borsa İstanbul A.Ş. pay piyasasında, Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürünün 7.1 numaralı esası doğrultusunda belirlenecek fiyattan toptan satış işlemi yolu ile primli olarak satılmasına karar verilmiştir.


Personel ve İşçi Durumu

Sabit giderleri düşük tutmak için şirket genelde mevsimlik işçi istihdam etmektedir. Şirket, yasalar ve standartlar çerçevesinde çalışma ortam ve koşullarını sürekli iyileştirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, çalışanlarına ücrete ilave olarak ikramiye, eğitim, yemek, evlenme, doğum, ölüm, ulaşım gibi menfaatler sağlanmaktadır. Yukarıda sayılan sosyal yardımların bir kısmı kıdemleri ve pozisyonları ile bağlantılı olarak mevsimlik işçilere de verilmektedir.


Özet Finansal Durum

Şirketin satışlarını ve Vergi öncesi karını istikrarlı bir şekilde arttırdığını söyleyebiliriz. Faka burada 2 farklı kalem gözümüze çarpıyor bunlardan ilki net karın "negatif" olması. Bunun sebebi şirket net parasal pozisyon zararlarından kaynaklanmaktadır. Yani şirketin elinde tuttuğunu paranın enflasyona karşı yenilmesiyle oluşan zarardan kaynaklanmaktadır.

Bir diğer önemli kalem ise ciddi oranda artmış olan net borçtur. Net borçun artmış olmasının sebebi de bilanço incelendiğinde görülüyor ki ertelenmiş gelirlerin bilançoya bu dönemde yansımasıdır. Yani şirketin tahsil etmeyi beklediği gelirler vardır. Şirket ürünlerini satmış fakat henüz bu hizmet karşılığında ödemesini almamıştır. Bu sebepten ötürü de bilançoya negatif yansımıştır.

Şirketin ayrıca nakit sıkıntısı yaşandığı söylenebilir. Her ne kadar şirket gelirlerinin çoğunu döviz bazlı kazanıyor olsa da ilerleyen dönemlerde bu sıkıntı yaşatabilir.


Gelecek Öngörüleri

Şirketin önümüzdeki dönemlerde aldığı yeni yatırım kararlarıyla birlikte daha iyi finansal performans göstereceği öngörülmektedir. Geleceğe dönük fiyat tahmininde bu sene baz alınmayacak ve tahminler 5 yıllık ortalama verilere göre yapılacaktır.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler Genç Adam tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Genç Adam sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Genç Adam tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Genç Adam sorumlu değildir.

Sitemizde yer alan İçeriğin tamamı veya herhangi bir kısmı yalnızca sahipleri tarafından veya sahiplerinin yazılı izni ile kullanılabilir. İçerik üzerinde İzinsiz değişiklik yapmak, kopyalamak, kiralamak, ödünç vermek, iletmek ve yayınlamak yasaktır. Bu siteden alınan İçerik herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz.

Genç Adam., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. web sitesi ve sosyal medya platformları haricinde, Yatırım Finansman adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilenler dışında bu sitede yer alan Genç Adam. markasını ve logosunu içeren bilgi ve belgeler üzerindeki fikri mülkiyet hakları Genç Adam'a aittir.

228 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page