top of page

Kervan Gıda - İnceleme ve Değerleme


Şirket, gıda ve içecek sektöründe yumuşak şeker (jelly, licorice ve marshmallow), sakız, sert şeker, draje çikolata, sürpriz yumurta ve oyuncaklı ürün kategorilerini içeren şekerleme üretimi ve satışı faaliyeti göstermektedir. Üretim kapasitesinin büyük bir bölümünü yumuşak şeker ürünleri oluşturmaktadır. Sakız kategorisinde şekerli, şekersiz, yuvarlak ve draje sakız üretimi ve satışı yapılmaktadır. Sert şeker kategorisinde lolipop, bonbon şeker ve yassı şeker üretimi ve satışı yapılmaktadır.

Tarihsel Gelişim

Yönetim Kurulu ve Ortaklık Yapısı

Yönetim Kurulu

Bağlı Ortaklıklar ve İştirakler

Satışlar ve Faaliyetler

Şirket Akhisar’da, İstanbul’da ve Polonya’da bulunan toplam 7 üretim tesisinde, 110.000 m2 kapalı alanda 3.277 çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Şirket’in yıllık üretim kapasitesi 2023 yılı 2. çeyrek sonu itibarıyla 111.410 ton/yıl ve 83,2 milyon adet/yıldır. Şirket 2023’ün ilk yarı yılındaki satış gelirleri 2022 yılının aynı dönemine göre %54 oranında artarak 3,1 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. Türkiye tarafında yurt dışı satışları ciro içerisindeki payı 2022 yılının ilk yarısında %70,0 olarak gerçekleşirken 2023 yılında bu oran %0,3 artışla %70,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2023 yılının ilk yarısında döviz bazlı gelirleri 120,5 milyon ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Yurt içi satış gelirleri ise 741 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.


Konsolide Ürün Bazlı Satış Değişim Tablosu

2022 yılının ilk yarısında satışların %71,6’sını oluşturan jelly ve licorice kategorilerinden elde ettiği gelir 1,45 milyar TL iken yeni kurulan üretim hatlarının etkisiyle 2023 yılının aynı döneminde bu tutar 2,36 milyar TL’ye yükselmiştir ve satışların içerisindeki payı %75,5 seviyesine ulaşmıştır.

2022 Yılındaki toplam satışlarla kıyaslandığında şirketin satışları 2023'ün ilk yarısında çoktan %50 artmış bile. Yıl sonu cirosunun bunun çok daha üzerinde olacağını söylemek mümkündür.


Finansal Durum

Özet Tablo

Şirket satışlarını, kapasitesini ve öz kaynaklarını istikrarlı bir biçimde arttırabilmiştir. Net kar anlamında düşüşün yaşanmasının sebebinin net parasal pozisyonundan (enflasyon etkisiyle değer kaybına uğrayan nakit) dolayı olduğu görülmektedir. Bu pozisyondan ötürü şirket aktif karlılık anlamında sektörün gerisinde kalmıştır.

Fakat aynı zamanda özkaynak karlılığı artmış, aktif karlılığı artmış fakat sektörün gerisinde kalmış, kar marjları açısından değerlendirildiğinde de sektöre paralel hareket edebilmiştir.

Şirket son dönemde sektörün üzerinde bir borçluluk oranına sahiptir. Borçları ödeyebilme kapasitesine baktığımızda cari oranın düşük olması sebebiyle kısa dönemde sıkıntı yaşayabilir. Şirketin alacakları ve borçları arasında iyi bir kolerasyon bulunmaktadır ve şu ana kadar öyle bir sorun henüz yaşamamıştır.


Hedef Fiyat

Düzenlenen ve iyileşen makro ekonomik veriler doğrultusunda ve Türk Lirasının yeniden değerlenmesi ve şirketin yüksek oranda ihracat yapması sebeplerinden ötürü marjların iyileşmesi ve şirketin istikrarlı bir şekilde büyüyeceği öngörülmektedir.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler Genç Adam tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Genç Adam sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Genç Adam tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Genç Adam sorumlu değildir.

Sitemizde yer alan İçeriğin tamamı veya herhangi bir kısmı yalnızca sahipleri tarafından veya sahiplerinin yazılı izni ile kullanılabilir. İçerik üzerinde İzinsiz değişiklik yapmak, kopyalamak, kiralamak, ödünç vermek, iletmek ve yayınlamak yasaktır. Bu siteden alınan İçerik herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz.

Genç Adam., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Genç Adam web sitesi ve sosyal medya platformları haricinde, Genç Adam adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilenler dışında bu sitede yer alan Genç Adam. markasını ve logosunu içeren bilgi ve belgeler üzerindeki fikri mülkiyet hakları Genç Adam'a aittir.

212 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page