top of page

Organik Tarımın Gücü - Elite Naturel


1998 yılında Ankara'da kurulan Elite Naturel şirketi, çiftliklerden başlayıp son üretime kadar tüm süreçlerde faaliyet gösteren bir kuruluştur. Tüm organik meyve ve organik sebzeleri, organik tarım konusunda eğitimli ve anlaşmalı olduğu çiftçilerden tedarik etmektedir.

Şirketin Ana Faaliyetleri

Şirketin ana faaliyet konusu; çeşitli organik meyve ve sebze suları, meyve ve sebze çekirdeğinin yağları ve ekstraktı, meyve kabuğu, meyve ve sebze sapları, püreler, meyve posası, karışık sebze ve meyve kuruları, taze tıbbi ve aromatik bitkiler, kurutulmuş tıbbi aromatik bitkiler, organik hazır demleme çay, sağlıklı atıştırmalıklar, fonksiyonel girdili besin takviyeleri, çocuk gıda ürünleri, yemeklik sos ile diğer yarı mamul ve mamul ürünlerin üretimi ve satışıdır.

Yönetim Kurulu ve Ortaklık Yapısı


Bağlı Ortaklıklar ve İştirakler


Organik Tarım Sektörü

Elite Naturel 1998 yılında, 360 hektar alanda anlaşmalı çiftçiler ile organik meyve yetiştirmeye baslamıştır. 2020 yılında 766.000 hektar alana ulaşmıştır. Dünya Tarım Hareketleri Federasyonu'nun yayınladığı (IFOAM) 2022 raporuna göre, tüm dünyada 1999 yılında 11 milyon hektar olan organik tarım yapılan araziler, 2020 yılında 74,9 milyon hektara, organik ürünlerin toplam Pazar değeri ise 120,6 milyar Euro’ya ulaşmıştır. »

Organik ürünler pazarının içindeki en büyük pay 44,7 milyar Euro ile ABD'ya ait olduğundan, Elite Naturel de hedef pazar olarak ABD'yi seçmistir. Pazar büyüklüğünde ikinci ve üçüncü sirada Almanya (12 Mr€) ve Fransa (11,3 Mr€) geldiğinden, bundan sonraki hedef Pazar olarak AB seçilmiştir.

Dünya Tarım Hareketleri Federasyonu (IFOAM) 2022 raporuna gore organik ürünlere yaşanan yoğun talep organik tarım alanlarına yapılan yatırımı arttırmıştır. Ancak mevcut organik tarım alanları dünyadaki tarım alanlarının %1,6'sını teşkil etmektedir. Bu durum da ihtiyacı karşılayamamaktadır.

Dünya paketlenmiş içecek piyasasının 2021 yılı verilerine göre büyüklüğü 1.345,4 milyar litre olarak gerçekleşmiştir.

ABD Meyve suyu piyasası 2021 yılı hacmi 23,7 milyar dolar olup, en yakın Almanya’nın iki katından fazladır. Satış büyüklükleri içinde Almanya ikinci, Fransa 5'inci ve İngiltere 6'ncı sırada gelmektedir ve toplam ciro büyüklüğü 16,5 milyar dolardır. Elite Naturel ürünlerinin toplam satış değeri 2022 yılı için 35 milyon doları aşmıştır. Diinya Alkolsüz İçecek piyasasının büyüklüğünün 2021 yılı için 1,29 trilyon dolar büyüklüğündedir ve piyasasının 2027 yılında 1,78 trilyon dolara ulaşması öngörülmektedir. Alkolsüz icecek piyasasinda en büyük pay meyve suyu harici meşrubatlara, ikinci büyük pay ise şişelenmiş suya aittir. Daha sonra ise birbirine yakin paylar ile meyve suları ve enerji/spor içecekleri gelmektedir. Alkolsiiz içecek grubunun tüm 4 alt grubunda da ABD piyasası açık ara en büyük pazar niteliğindedir.

ABD organik içecek sektöründe 2019 yılında satış hacmi 1.601 milyon ABD Doları iken %2 büyüme ile 2020 yıl sonunda 1.639 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Dünya genelinde ise organik içecek sektörü 2019 yılında 5.932 milyon ABD Doları satış hacmi kaydederken 2020 yıl sonunda %8'lik büyüme oranı ile 6.406 milyon ABD Doları'na ulaşmıştır.

'Global Organic Snack Market Size' raporuna göre, ABD'deki organik atıştırmalık pazarının büyüklüğü 7,21 milyar ABD Doları'ydı ve 2020'den 2027'ye kadar bu oranın %13,1 (CAGR) büyümesi beklenmektedir. Bunun ana nedeni tüketicilerdeki artan sağlık bilincinin gelişmesi ile dünya genelinde organik gıda tüketim bilincinin artmasıdır.

Uluslararası bir araştırma şirketi olan Precedence Research tarafından yapılan araştırmaya göre, 2021 yılında organik gıda ve içecek pazarının 194 milyar Dolar büyüklüğe ulaştığı, 2022 sonunda Pazar büyüklüğünün 219,7 milyar dolar olacağı öngörülmektedir. Aynı araştırma şirketinin 2030 yılı öngörüsü ise 592,6 milyar dolar olup, bu da yıllık bileşik %13,2'lik bir büyümeye işaret etmektedir. Başka bir araştırma şirketi ise 2020 yılında global organik gıda ve içecek sektörünün piyasa büyüklüğünü 187,48 milyar Dolar olarak ölçerken, sektörün yıllık ortalama %14,9'luk büyüme oranıyla seviyeye ulaşacağını öngörmektedir.


ELİTE NATUREL FAALİYETLER

ELITE NATUREL tesislerinin yaş sebze ve meyve işleme kapasitesi 15 ton/saat, şişe dolum kapasitesi ise 20.000 adet/saat'tir. Tüm meyve ve sebzeler, en iyi yetiştikleri Anadolu bölgelerindeki 8.000'den fazla anlaşmalı çiftçiler tarafından zamanında hasat edilmektedir ve zaman kaybetmeden BRC sertifikalı tesislerde soğuk sıkım yöntemi ile işlenmektedir. Organik sertifikalı, konsantreden değil, soğuk sıkım yöntemiyle üretilmiş, GDO'suz, şeker ilavesiz ürünlerimiz arasında Böğürtlen, Karpuz, Vişne, Nar, Elma, Kızılcık, Karadut, Erik ve Mor Havuç bulunmaktadır.

Elite Organik %100 Smoothie, meyve ve sebze sularının tat notalarını koruyarak üretilen, yumuşak içimli bir üründür. Sıkıldığı andan şişenin kapağı açılana kadar tazeliğini korur. Besleyici ve saf bir lezzete sahiptir. Gününüzü güzelleştiren harika bir öğün seçeneğidir.


Fonksiyonel ve Arındırıcı Organik İçecekler ve Atıştırmalıklar, çeşitli baharatların tohumların ve bitki bazlı proteinlerin karışımıyla hazırlanan içecekler ve atıştırmalıklardır.


Çocukları için özel ürünler; Şeker ilavesiz, organik meyve ve sebze püreleri karışımından oluşur. Elite Naturel, yüzyıllar boyunca Anadolu topraklarında yetiştirilen en seçkin meyve ve sebzelerin mükemmel kombinasyonunu özel ambalajında sunar.


Çocuklarımızın günlük meyve ihtiyaçlarını organik bir şekilde karşılamanın en eğlenceli yolu Elite Kids serisidir.

Öğün yerine geçen tok tutan smoothieler, yulaflardan elde edilen süt ve D vitamini içeriğiyle vegan dostu sağlıklı içecekler.


Şirketin 8.000 civarında anlaşmalı çiftçi ve ormanlardaki toplam 766.000 hektar organik tarım arazisinden yılda yaklaşık 75.000 ton meyve ve sebze tedarik imkânı bulunmaktadır. Tedarikteki bu plan ile hammadde tedariği konusunda sıkıntı olmayacak organik tarım alanları projeler kapsamına dâhil edilmiş olup, bunu da tedarikte anlaşmalı tarım alanları ile ormandan doğal toplamayı eşit olacak şekilde kurgulamıştır. Şirketin üretim miktarları yıl içerisinde alınan müşteri taleplerinin planlanmasına göre farklılık göstermektedir.


Elite Naturel Ürün Satış Ortaklıkları

Elite Naturel Ticari Ağ

Elite Naturel, 23 farklı ülkeye ihracat yapmakta olup, 2022 yılında toplam satışlarımızın %92'sini ihracat oluşturuyor. 2022 yılı verilerine göre ihracatta en yüksek paya sahip ülke %91 ile ABD'dir. ABD'yi Fransa, Güney Kore, Almanya, Çin, Japonya ve diğer ülkeler takip etmektedir.

Şirketin Sahip Olduğu Sertifikalar

Şirket, 2004 yılında ilk organik sertifikasını almış ve ilk organik meyve suyu satışını yurt içine yapmıştır. Daha sonraki yıllarda; ABD Milli Organik Programı Belgesini, Avrupa Birliği Organik Uygunluk Belgesini, Adil Ticaret Sürdürülebilirlik Birliği Belgesini (Fair TSA), Organik Ürünler için Japon Tarım Standardı (JAS) Belgesini, Kanada, Çin Halk Cumhuriyeti, Brezilya ve KOC (Güney Kore) sertifikalarını alınmıştır. Şirket ayrıca Koşer, Kascert Helal, NonGMO, Sedex ve BRC standart sertifikalarına da sahiptir.


Finansal Değerlendirme

Satışların ve kârların istikrarlı bir biçimde arttığını söyleyebiliriz. Burada satışlar nispeten aynı seviyelerde kalsa da şirket karlılığını ciddi oranda arttırabilmiş. İlk bakışta duran varlıklarda yükselişin şirketin yatırım yapmaya devam ettiğini ve özkaynaklarının artışının da iyi yönetildiğini göstermektedir. Şirketin artan borçluluk durumu gözünüzü korkutmasın. Şirketin borçlarını ödeme konusunda bir problemi yok, bunun en önemli sebebi de şirketin fazlaca nakite sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Şirketin marjlarındaki değişimler, satışların ve karlılık oranlarının büyümesi ve bunun karşı tarafındaki azalan borçlar durumu bizlere finansal açıdan iyi yönetilen bir şirket olduğunu göstermektedir.

Şirketin %94 oranında ihracat yaptığını unutmamak gereklidir. Yurtiçi satışlar düşüş göstermesine rağmen yurtdışı satışlar ciddi oranda artmıştır. Döviz kazanan şirketler her zaman bir adım öndedir.


Yatırımlar

Şirket arka planda fizibilite çalışmalarına devam etmekte ve buna bağlı olarak da bazı hamlelerde bulunmaktadır.


Şirket, organik ham madde (üretimde kullanılan meyve ve sebzeler) tedarikinde kendi kendine yeter duruma gelmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda gerçekleştirmeyi planladığı plantasyon (bahçe tesisi) faaliyetleri kapsamında organik ham maddelerin yetiştiği bölgelerde (İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi) gerek arazi alımları gerekse Orman Genel Müdürlüğü ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden kiralama suretiyle yaklaşık 4.000 dönüm alanda bahçe tesisi kurmayı hedeflemektedir.


Hedeflediği söz konusu plantasyon yatırımını yapmak üzere Elite Organik Tarım Gayrimenkul Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanlı, 1 milyon TL sermayeli ve sermayesinin tamamı Şirketimize ait olacak şekilde yeni bir bağlı ortaklık kurulmuş ve bu durum 4.1.2022 tarihli KAP açıklaması ile duyurulmuştur.


Diğer taraftan, Ankara'nın Ayaş İlçesinde bulunan Orman Genel Müdürlüğüne ait toplam

870.000 m2 arazinin 29 yıllığına kiralanması amacıyla gerekli başvurular yapılmıştır. Kira

bedeli onay sonrası belirlenecektir.


Şirket ARGE bölümünün yeni ürün ve reçete çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda, yeni bir atıştırmalık - Freeze Dried Snack çeşitinin üretilmesine yönelik deneme amaçlı üretim yapılmıştır. Ürünün seri üretimi için makine alımı için görüşmelerine başlanmıştır.

Hedefler ve Beklentiler

2023 yılında, özellikle AB’ne yapılan satışların artması ile birlikte miktarsal olarak satışların %15-20 bandında artacağı öngörülmektedir. Satışların çoğunluğunun ABD Doları cinsinden olmasına rağmen, AB bölgesine yapılan satışların Euro cinsinden olması, ABD Doları ile Euro’nun çapraz kurlarının da ciroya etki etmesi beklenebilir.

2023 yılı ciromuzun yaklaşık 42 milyon $ veya 1 milyar TL olması, yıl sonu itibarıyla FAVÖK tutarının ise 350 milyon TL gerçekleşmesi öngörülmekte olup, ciro ve karlılık hedefine ulaşılmasında aşağıdaki faktörlerin etkili olması beklenmektedir.

✓ TL’nin yabancı paralar karşısındaki durumu.

✓ ABD ve Avrupa pazarlarındaki beklenen resesyonun büyüklüğü.

✓ Navlun maliyetlerinin seyri.

✓ Türkiye’deki meyve-sebze rekoltesi ve kuraklığın etkisi.

✓ Hammadde maliyetlerindeki artışın etkileri (özellikle ambalaj).

✓ Dış siyaset ve Ukrayna-Rusya savaşının seyri.


Hedef Fiyat Tahmini

Elite Naturel Gıda şirketimizin beklentileri, mevcut finansal durumu ve istikrarı doğrultusunda bazı tahminler yapılmış ve yıllık hedef fiyatlar belirlenmiştir.

UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler Genç Adam tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Genç Adam sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Genç Adam tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Genç Adam sorumlu değildir.

Sitemizde yer alan İçeriğin tamamı veya herhangi bir kısmı yalnızca sahipleri tarafından veya sahiplerinin yazılı izni ile kullanılabilir. İçerik üzerinde İzinsiz değişiklik yapmak, kopyalamak, kiralamak, ödünç vermek, iletmek ve yayınlamak yasaktır. Bu siteden alınan İçerik herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz.

Genç Adam., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. web sitesi ve sosyal medya platformları haricinde, Yatırım Finansman adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilenler dışında bu sitede yer alan Genç Adam. markasını ve logosunu içeren bilgi ve belgeler üzerindeki fikri mülkiyet hakları Genç Adam'a aittir.

220 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page