top of page

Portföy Çeşitleri - Fon Portföyleri

Bu yazımızda da fon portföylerinden bahsedeceğim. Yine aynıı şekilde dengeli, agresif ve defansif portföyler oluşturacağız. Hemen başlayalım.

Her fonun kendine özgü bir risk değeri var. Fonlarda risk değerleri 1'den 7'ye kadar değişmekte. En yüksek riskli fonların değeri 7, en düşük riskli fonların değeri ise 1.

En düşük risk seviyesinden en yüksek risk seviyesine doğru fonları sıralayalım:

Düşük Riskli​ Para Piyasası Fonu

Düşük Riskli Temkinli Değişken Fon​

Orta Riskli​ Borçlanma Araçları Fonu

Orta Riskli​​ Katkı Fonu​​

Orta Riskli Standart Fon

​​Orta Riskli​ Değişken Fon​​

Orta Riskli Dengeli Değişken Fon​​

Orta Riskli Dinamik ​​Değişken Fon

Yüksek Riskli Karma Fon

Yüksek Riskli Altın Fonu

Yüksek Riskli Agresif Değişken Fon

Yüksek Riskli Hisse Senedi Fonu

Buradaki risk seviyeleri genel olarak sınıflandırılmıştır. Örneğin değişken bir fon yüksek riskli bir değere sahip olabilir. O yüzden dikkat etmek gerekir.


Şiimdi bu risk seviyelerine göre portföyümüzü oluşturalım. İlk portföyümüz defansif portföy:

Burada seçtiğim fonların hiçbiri benim portföyümde yer almıyor. Sadece örnek olması açısından risk değerlerine göre rastgele seçilmiştir. Sıradaki portföyümüzden devam edelim:

Borçlanma araçları fonlarının ve para piyasası fonlarının getirileri çok düşüktür. Bu fonlar kolay kolay endeks üstü veya enflasyon üstü getiri sağlayamazlar. Bu yüzden aslında fon portföyünüzde tercih etmeniz pek mantıklı değildir. Ama bu portföylerde öncelikli parametremiz risk değeri olduğu için ve fonları tanımanız için ben portföylere ekledim.

Sıradaki portföyümüz, agresif portföy.

Daha önce de dediğim gibi. Burada yapacağınız seçimler tamamen risk ve vadenize göre değişecektir. Buradaki portföyler tamamen örnektir. 5 farklı fon seçmeniz gerekiyormuş gibi düşünmeyin. Sadece riski dağıtmak ve çeşitlendirmeyi göstermek için bu şekilde hazırladım.


UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler Genç Adam tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Genç Adam sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Genç Adam tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Genç Adam sorumlu değildir.

Sitemizde yer alan İçeriğin tamamı veya herhangi bir kısmı yalnızca sahipleri tarafından veya sahiplerinin yazılı izni ile kullanılabilir. İçerik üzerinde İzinsiz değişiklik yapmak, kopyalamak, kiralamak, ödünç vermek, iletmek ve yayınlamak yasaktır. Bu siteden alınan İçerik herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz.

Genç Adam., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Genç Adam web sitesi ve sosyal medya platformları haricinde, Genç Adam adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilenler dışında bu sitede yer alan Genç Adam. markasını ve logosunu içeren bilgi ve belgeler üzerindeki fikri mülkiyet hakları Genç Adam'a aittir.

85 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page