top of page

Portföy Çeşitleri - Hisse Portföyleri

Bir önceki yazımızın devamı niteliğindeki bu bölüme hızlıca başlayalım.

Hisse senetlerinden nasıl farklı portföyler oluşturabileceğimize bir bakalım. Önceki yazımızda bahsettiğimiz defansif portföyden başlayalım. Defansif portföyün amacı düşüşlerde portföyde daha az düşüş ve uzun vadede ortalama getiri sağlamak olabilir. Şimdi buna göre 10 farklı şirketten oluşan defansif bir portföy oluşturalım:

Bu portföyün oldukça defansif olduğunu söyleyebiliriz. Şirketler temettü veren şirketler, piyasa değeri yüksek şirketler ve ayrıca çoğu holdingten oluşmakta. Holdingle çok iyi yönetilir ve kendileri de aslında bir portföydür. Çünkü bir sürü alt şirketleri vardır. Holdingler ağır hareket eder ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmeye çalışırlar.


Şimdi bir de dengeli bir hisse portföyü oluşturalım. Burada hem ağır şirketlerden hem agresif şirketlerden hem de her ikisinin arasında olan şirketlerden bir portföy oluşturmuş olacağız:

Bu portföyde biraz büyüme hisseleri (YEOTK ve KONTR gibi) ekledim ve holdinglerden bir büyük bir de nispeten orta büyüklükte bir holding ekledim. Buradaki amaç portföyün düşüşlerden çok etkilenmeden ve olası zararlarda portföyün genel dengesinin korunması amaçlanmaktadır.


Şimdi son hisse portföyümüz olan agresif portföye bir bakalım. Bu portföy aralarında en riskli ve volatil olanı olacaktır. Herkesin yönetebileceği ve dayanabileceği bir portföy olmayacaktır. Hemen bakalım:

Bu portföydeki şirketlerin hareketleri oldukça volatildir. Arka arkaya tavan veya taban gitme olasılığı yüksektir. Bu da 0ldukça risk oluşturur. En riskli hisseler şu anda yeni halka arzlar ve enerji hisseleri. İlginin ve coşkunun yüksek olduğu hisseler oldukça risklidir diyebiliriz.


Burada oluşturduğum portföyler yatırım tavsiyesi değildir. Sadece örnek olması ve fikir oluşturması amacıyla oluşturulmuştur. Oluşturacağınız portföy tamamiyle kişisel olarak kendi risk ve tercihlerinize göre şekillenmelidir. Bir sonraki yazımızda da fon portföylerinden bahsedeceğim.


UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Burada yer alan bilgiler Genç Adam tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Genç Adam sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Tüm veriler, Genç Adam tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan Genç Adam sorumlu değildir.

Sitemizde yer alan İçeriğin tamamı veya herhangi bir kısmı yalnızca sahipleri tarafından veya sahiplerinin yazılı izni ile kullanılabilir. İçerik üzerinde İzinsiz değişiklik yapmak, kopyalamak, kiralamak, ödünç vermek, iletmek ve yayınlamak yasaktır. Bu siteden alınan İçerik herhangi bir ticari amaçla kullanılamaz.

Genç Adam., kurumsal internet adreslerinde diğer kurumlara ait internet adresi bağlantılarına (link) yer verebilir. Ancak, söz konusu internet bağlantıları üzerinden erişilen adres ve sayfalarda yer alan bilgi ve içeriğin doğruluğu ve hukuka uygunluğu hususunda garanti vermemektedir ve sorumluluk kabul etmemektedir. Genç Adam web sitesi ve sosyal medya platformları haricinde, Genç Adam adına yayınlanan içeriklerin dikkate alınmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilenler dışında bu sitede yer alan Genç Adam. markasını ve logosunu içeren bilgi ve belgeler üzerindeki fikri mülkiyet hakları Genç Adam'a aittir.

172 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page